BES M30ME-NSC10B-S04G-003
SKU: BES00F5 Discontinued. Replacement available
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
    BES00F5 (BES M30ME-NSC10B-S04G-003) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: Ø 30 x 44.5 mm, Style Housing: M30x1.5, Installation: for flush mounting, Range: 10 mm, Switching output: NPN normally open (NO), Switching frequency: 150 Hz, Housing material: Brass, nickel-plated, Material sensing surface: PA 12, Connection: Connector, M12x1-Male, 4-pin, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: cULus, CE, EAC
    Installation
    for flush mounting
    Range
    10 mm
    Switching output
    NPN normally open (NO)
    Switching frequency
    150 Hz
    Housing material
    Brass, nickel-plated
    Material sensing surface
    PA 12
    Operating voltage Ub
    10...30 VDC
    Ambient temperature
    -25...70 °C