BES M18TI2-NSC16F-AT05
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BES049C (BES M18TI2-NSC16F-AT05) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: Ø 18 x 73 mm, Style Housing: M18x1, Installation: non-flush, Range: 16 mm, Switching output: NPN normally open (NO), Switching frequency: 600 Hz, Housing material: PTFE, Material sensing surface: PTFE, Connection: Cable, 5.00 m, PTFE, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC, WEEE
Style Housing
M18x1
Installation
non-flush
Range
16 mm
Switching output
NPN normally open (NO)
Switching frequency
600 Hz
Housing material
PTFE
Material sensing surface
PTFE
Connection
Cable, 5.00 m, PTFE
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C