BES 516-3009-SA2-MO-C-10
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BES0342 (BES 516-3009-SA2-MO-C-10) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 50 x 25 x 10 mm, Style Housing: block style, Installation: for flush mounting, Range: 2.5 mm, Switching output: PNP normally closed (NC), Switching frequency: 1000 Hz, Housing material: Aluminium, Material sensing surface: PBT, Connection: Cable, 10.00 m, PUR, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, EAC, WEEE
Style Housing
block style
Installation
for flush mounting
Range
2.5 mm
Switching output
PNP normally closed (NC)
Switching frequency
1000 Hz
Housing material
Aluminium
Material sensing surface
PBT
Connection
Cable, 10.00 m, PUR
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C