BCC M418-0000-1A-107-PS0525-020
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
Connection
M12x1-Female, straight, 8-pin, A-coded
Cable
PUR Shielded black, 2 m, drag chain compatible
Number of conductors
5
Conductor cross-section
0.25 mm²
Cable temperature, fixed routing
-50...80 °C
Cable temperature, flexible routing
-25...80 °C
Operating voltage Ub
30 VDC / 30 VAC
Rated current (40 °C)
2.0 A