BCC M415-0000-1A-006-PX0334-030
SKU: BCC0HN0 Discontinued. Replacement available
Price excluding VAT
Request a quote
    BCC0HN0 (BCC M415-0000-1A-006-PX0334-030) - Single-ended cordsets - Connection: M12x1-Female, straight, 5-pin, A-coded, Power indicator: Green LED, Function indicator (Pin 4): LED yellow, Switching output: NPN normally open (NO), Cable: PUR black, 3 m, drag chain compatible, Number of conductors: 3, Conductor cross-section: 0.34 mm², Cable temperature, fixed routing: -50...90 °C, Cable temperature, flexible routing: -25...90 °C, Operating voltage Ub: 30 VDC, Rated current (40 °C): 4.0 A, IP rating: IP67, IP68, IP69K, Approval/Conformity: CE, cULus, WEEE
    Connection
    M12x1-Female, straight, 5-pin, A-coded
    Power indicator
    Green LED
    Function indicator (Pin 4)
    LED yellow
    Switching output
    NPN normally open (NO)
    Cable
    PUR black, 3 m, drag chain compatible
    Number of conductors
    3
    Conductor cross-section
    0.34 mm²
    Cable temperature, fixed routing
    -50...90 °C
    Cable temperature, flexible routing
    -25...90 °C
    Operating voltage Ub
    30 VDC
    Rated current (40 °C)
    4.0 A