BCC M415-0000-1A-006-PX0334-030
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
BCC0HN0 (BCC M415-0000-1A-006-PX0334-030) - Single-ended cordsets - Connection: M12x1-Female, straight, 5-pin, A-coded, Power indicator: Green LED, Function indicator (Pin 4): LED yellow, Switching output: NPN normally open (NO), Cable: PUR black, 3 m, drag chain compatible, Number of conductors: 3, Conductor cross-section: 0.34 mm², Cable temperature, fixed routing: -50...90 °C, Cable temperature, flexible routing: -25...90 °C, Operating voltage Ub: 30 VDC, Rated current (40 °C): 4.0 A, IP rating: IP67, IP68, IP69K, Approval/Conformity: CE, cULus, WEEE
Connection
M12x1-Female, straight, 5-pin, A-coded
Power indicator
Green LED
Function indicator (Pin 4)
LED yellow
Switching output
NPN normally open (NO)
Cable
PUR black, 3 m, drag chain compatible
Number of conductors
3
Conductor cross-section
0.34 mm²
Cable temperature, fixed routing
-50...90 °C
Cable temperature, flexible routing
-25...90 °C
Operating voltage Ub
30 VDC
Rated current (40 °C)
4.0 A