BCC E898-E898-90-377-ES68N9-300
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BCC0HPC (BCC E898-E898-90-377-ES68N9-300) - Double-ended cordsets - Connection 1: RJ45-Male, straight, 8-pin, Connection 2: RJ45-Male, straight, 8-pin, Interface: Ethernet/IP, Cable: TPE Shielded teal, 30 m, drag chain compatible, Cable, note: Ethernet, CAT 5E, Number of conductors: 8, Cable temperature, flexible routing: -40...75 °C, Operating voltage Ub: 42 VDC / 30 VAC, Rated current (40 °C): 1.0 A, IP rating: IP20/IP20, Approval/Conformity: CE, UKCA, WEEE
Cable
TPE Shielded teal, 30 m, drag chain compatible
Cable temperature, flexible routing
-40...75 °C
Operating voltage Ub
42 VDC / 30 VAC
Rated current (40 °C)
1.0 A