BCC A354-0000-10-RM076-006
SKU: BCC0CW1 Discontinued. Replacement available
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
    BCC0CW1 (BCC A354-0000-10-RM076-006) - Receptacles - Connection: 7/8"-Female, straight, 4-pin, Number of conductors: 4, Conductor cross-section: 16 AWG, Lead length L: 0.60 m, Operating voltage Ub: 600 VDC / 600 VAC, Rated current (40 °C): 10.0 A, IP rating: IP67, Approval/Conformity: cULus, EAC, WEEE
    Connection
    7/8"-Female, straight, 4-pin
    Number of conductors
    4
    Conductor cross-section
    16 AWG
    Lead length L
    0.60 m
    Operating voltage Ub
    600 VDC / 600 VAC
    Rated current (40 °C)
    10.0 A