BAW M12MG2-IAC20B-BP03
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BAW001C (BAW M12MG2-IAC20B-BP03) - Inductive distance sensors - Dimension: Ø 12 x 65 mm, Style Housing: M12x1, Installation: for flush mounting, Range: 0.5...2 mm, Analog output: Analog, current 0…20 mA, Output characteristic: falling on approach, Limit frequency –3 dB: 500 Hz, Repeat accuracy per BWN: ±5 µm, Non-linearity max.: ±45 µm, Housing material: Brass, nickel plated, Material sensing surface: PBT, Connection: Cable, 3.00 m, PUR, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -10...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC, WEEE
Style Housing
M12x1
Installation
for flush mounting
Range
0.5...2 mm
Analog output
Analog, current 0…20 mA
Output characteristic
falling on approach
Limit frequency –3 dB
500 Hz
Repeat accuracy per BWN
±5 µm
Non-linearity max.
±45 µm
Housing material
Brass, nickel plated
Material sensing surface
PBT
Connection
Cable, 3.00 m, PUR
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-10...70 °C