SLG25S-030SCR11A00
SKU: 1121710 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Automation light grids | SLG-2 | SLG25S-030SCR11A00 | Optical light exit: Slim | Beam separation: 25 mm | Operating range: 1.7 m | Detection height: 300 mm | Length of cable: 150 mm
    Limit values
    440 mm ... 2,400 mm
    Parallel beam (recommended)
    440 mm ... 1,700 mm
    3 x cross beam (recommended)
    Detection height
    300 mm
    Optical light exit
    Slim
    Minimum detectable object (MDO), parallel beam
    30 mm2)
    Minimum detectable object (MDO), 3 x cross beam
    ≥ 16.5 mm2)
    Beam function
    Parallel beam
    Pin 2 (MF)
    Teach-in input
    Number of beams
    12
    Initialization time
    0.4 s ... 2 s3)
    Teach-in time
    0.75 s ... 50 s3)
    Scan time, parallel beam
    1 ms
    Scan time, cross beam
    2 ms
    Repeatability, parallel beam
    1 ms
    Repeatability, cross beam
    3 ms
    Minimum dwell time, parallel beam
    2 ms
    Minimum dwell time, cross beam
    4 ms
    Max. response time, parallel beam
    2.9 ms
    Max. response time, cross beam
    6.2 ms
    Sender
    ≤ 35.9 mA2)
    Receiver
    ≤ 46.2 mA2)
    Output signal voltage HIGH/LOW
    UB-3 V/<3 V
    Input signal voltage HIGH/LOW
    >15 V/<5 V