RSB1-0900E150150PZ0BS06ZZZ
SKU: 1148794 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Photoelectric sensors | Roller Sensor Bar | RSB1-0900E150150PZ0BS06ZZZ | Sensing range min. / max.: 2 mm / 300 mm | Functional principle: Photoelectric proximity sensor | Functional principle detail: Energetic | Length of Sensor Bar: 900 mm | Number of beams: 5 | Beam separation: 150 mm | Switching output: PNP | Connection type: Cable with special plug, M8, 4-pin, 137 mm | Length of cable: 100 mm | Light source: LED | Type of light: Infrared light | Housing material: Aluminum (anodised) | Special features: Connection type with external diameter: 7.85 mm +0.1 mm / –0.2 mm and min. IP54
    Functional principle
    Photoelectric proximity sensor
    Functional principle detail
    Energetic
    Sensing range min.
    2 mm
    Sensing range max.
    300 mm
    Reference object
    Object with 90% remission factor (complies with standard white according to DIN 5033)
    Recommended sensing range for the best performance
    2 mm ... 45 mm
    Light source
    LED
    Type of light
    Infrared light
    Shape of light spot
    Point-shaped
    Light spot size (distance)
    27 mm x 29 mm (45 mm)
    Maximum dispersion of the emitted beam around the standardized transmission axis (squint angle)
    < +/- 4° (at Ta = +23 °C)