PBST-RB600SG1SSNQMA0Z
SKU: 6088735 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Pressure sensors | PBST | PBST-RB600SG1SSNQMA0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring chamber type: Ceramic (thick film) | Measuring range: 0 bar ... 600 bar | Accuracy: ≤ ± 0.5 % | Process connection: G ¼ A (ISO 1179-2) | Pressure port: M5 internal thread for pressure spike restrictor | Process temperature: –25 °C ... +100 °C | Seal: NBR | Communication interface: IO-Link | Output signal: Output 1 (pin 4): PNP/NPN/PP or IO-Link, Output 2 (pin 2): PNP/NPN/PP or analog 4...20 mA, 0...10 V, 1...10 V (each freely scalable up to max. 5:1) | Connection type: M12 round connector x 1, 4-pin, IP65, IP67, IP68 | Supply voltage: 9 V DC ... 30 V DC
    Medium
    Liquid, gaseous
    Pressure type
    Gauge pressure
    Pressure unit
    bar (can be switched to psi, MPa, kPa, mmH2O, mmHG, %)
    Measuring chamber type
    Ceramic (thick film)
    Measuring range
    0 bar ... 600 bar
    Process temperature
    –25 °C ... +100 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA (RA≤ 0.5 kOhm), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm)
    Zero point adjustment
    Max. + 3 % of span
    Output signal
    Rotatable housing
    Housing with display opposite process connection: 350°
    Display
    0.96" TFT color display with touch function (160 x 80 pixels)
    Status indicator
    1 x color display per output
    Communication interface
    IO-Link
    Process connection
    G ¼ A (ISO 1179-2)
    Wetted parts
    Process connection: 316L stainless steelMeasuring chamber: Al2O3 96% (ceramics)Seals: NBR
    Pressure port
    M5 internal thread for pressure spike restrictor
    Housing material
    Housing: 1.4301/1.4305 stainless steel, Display: glass, Display seal: PE
    Connection type
    M12 round connector x 1, 4-pin
    Supply voltage
    9 V DC ... 30 V DC
    Power consumption
    < 30 mA
    Total current consumption
    400 mA (max. 200 mA per output)
    Electrical safety
    CE-conformity
    EMC Directive: 2014/30 / EU (EN 61326-1:2013; EN 61326-2-3:2013)
    Ex-approvals
    Hazardous materials (RoHS): 2011/65 / EU (EN 50581:2012)
    Weight sensor
    Approx. 190 g
    Seal
    NBR
    Enclosure rating
    IP651)IP671)IP681)
    Protection class III
    MTTF
    478 years
    Accuracy
    ≤ ± 0.5 %
    Response time
    < 3 ms
    Long-term drift/one-year stability
    ≤ 0.1 % FS / K
    Temperature coefficient in rated temperature range
    +/- 1.5% FS (< 100 bar)+/- 2.5% (≥ 100 bar)