OD2-P120W60A2
SKU: 6036628 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Laser distance sensors | OD Value | OD2-P120W60A2 | Communication interface: Serial | Digital output: 1 x PNP | Measuring range: 60 mm ... 180 mm | Linearity: ± 120 µm | Laser class: 2 | Typ. light spot size (distance): 1 mm x 1.5 mm (120 mm) | Housing material: Plastic | Connection type: Cable, 2 m
    Measuring range
    60 mm ... 180 mm1)
    Repeatability
    30 µm2)3)4)
    Linearity
    ± 120 µm2)3)5)
    Response time
    ≥ 1 ms
    Measuring frequency
    ≤ 2 kHz1)
    Output time
    ≥ 0.5 ms
    Light source
    Laser, red
    Typ. light spot size (distance)
    1 mm x 1.5 mm (120 mm)
    Normative reference
    IEC 60825-1:2014, EN 60825-1:2014
    Laser class
    26)
    Additional function
    MTTFD
    101 years
    DCavg
    0%