MSLS03-24071, MSLE03-24011
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
Safety multibeam sensors | MSL, MSLS03-24071, MSLE03-24011 | System part: Pair | Number of beams: 3 | Beam separation: 400 mm | Connection type: Plug-in terminal chamber | Beam coding (delivery status): Code 1
System part
Pair
Scanning range
0 m ... 70 m
Number of beams
3
Beam separation
400 mm
Response time
≤ 15 ms
Type
Type 4
Safe state in the event of a fault
At least one OSSD is in the OFF state.
Beam coding
✔
Restart interlock
✔
External device monitoring (EDM)
Length of cable
70 m
Protection class
I
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V DC ... 28.8 V DC)1)
Residual ripple
≤ 2.5 Vpp2)
Power consumption
< 5 W / < 7 W
Switching outputs
2 PNP semiconductors, short-circuit protected, cross-circuit monitored
Output current
≤ 200 mA
Dimensions
52 mm x 55 mm x 985 mm
Weight
3.142 kg / 3.14 kg
Enclosure rating
IP65
Ambient operating temperature
0 °C ... +55 °C
Storage temperature
–25 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (IEC 68-2-6)