BFO 18A-XAE-SMG-30-3
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BFO003A (BFO 18A-XAE-SMG-30-3) - Fiber optic sensors - Version: Ø 6, 90° optics, Reference base unit: BFB M18M-011-P-S4, Fiber type material: Glass, Cable length L: 3 m, Material jacket: Silicone, on stainless steel, Range: 20 mm, Ambient temperature: -40...150 °C, Active surface, fibers: Bundle Ø 3.0 mm, Active surface, fiber arrangement: Segmented bundle, IP rating: IP67
Version
Ø 6, 90° optics
Cable length L
3 m
Material jacket
Silicone, on stainless steel
Range
20 mm
Ambient temperature
-40...150 °C
Active surface, fibers
Bundle Ø 3.0 mm