BES Q40KFU-GSH15B-S04G
SKU: BES0303 Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BES0303 (BES Q40KFU-GSH15B-S04G) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 40 x 40 x 66 mm, Style Housing: 40x40, Installation: for flush mounting, Range: 15 mm, Switching output: polarized normally open (NO), Switching frequency: 150 Hz, Housing material: PPE, PPS, Material sensing surface: PPE, Connection: Connector, M12x1-Male, 4-pin, Operating voltage Ub: 10...55 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, EAC
    Style Housing
    40x40
    Installation
    for flush mounting
    Range
    15 mm
    Switching output
    polarized normally open (NO)
    Switching frequency
    150 Hz
    Housing material
    PPEPPS
    Material sensing surface
    PPE
    Connection
    Connector, M12x1-Male, 4-pin
    Operating voltage Ub
    10...55 VDC
    Ambient temperature
    -25...70 °C