BES Q40KFA-PSY20B-DV02
SKU: BES052M Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BES052M (BES Q40KFA-PSY20B-DV02) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 40 x 40 x 54.5 mm, Style Housing: 40x40, Installation: for flush mounting, Range: 20 mm, Switching output: PNP normally open (NO), Switching frequency: 40 Hz ±15 Hz, Housing material: PBT, Material sensing surface: PBT, Connection: Cable, 2.00 m, PVC, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC, WEEE
    Style Housing
    40x40
    Installation
    for flush mounting
    Range
    20 mm
    Switching output
    PNP normally open (NO)
    Switching frequency
    40 Hz ±15 Hz
    Housing material
    PBT
    Material sensing surface
    PBT
    Connection
    Cable, 2.00 m, PVC
    Operating voltage Ub
    10...30 VDC
    Ambient temperature
    -25...70 °C