BES M30MM-NSC30F-BV02
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BES00AN (BES M30MM-NSC30F-BV02) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: Ø 30 x 76.5 mm, Style Housing: M30x1.5, Installation: non-flush, Range: 30 mm, Switching output: NPN normally open (NO), Switching frequency: 300 Hz, Housing material: Brass, Nickel-free coated, Material sensing surface: PBT, Connection: Cable, 2.00 m, PVC, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC, WEEE
Style Housing
M30x1.5
Installation
non-flush
Range
30 mm
Switching output
NPN normally open (NO)
Switching frequency
300 Hz
Housing material
Brass, Nickel-free coated
Material sensing surface
PBT
Connection
Cable, 2.00 m, PVC
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C