BCC M418-0000-1A-132-PS0425-020
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BCC0H3T (BCC M418-0000-1A-132-PS0425-020) - Single-ended cordsets - Connection: M12x1-Female, straight, 8-pin, A-coded, Cable: PUR Shielded black, 2.00 m, Drag chain compatible, Number of conductors: 4, Conductor cross-section: 0.25 mm², Cable temperature, fixed routing: -50...80 °C, Cable temperature, flexible routing: -25...80 °C, Operating voltage Ub: 30 VDC / 30 VAC, Rated current (40 °C): 2.0 A, IP rating: IP67, IP68, IP69K, Approval/Conformity: CE, cULus, EAC, WEEE
Connection
M12x1-Female, straight, 8-pin, A-coded
Cable
PUR Shielded black, 2.00 m, Drag chain compatible
Number of conductors
4
Conductor cross-section
0.25 mm²
Cable temperature, fixed routing
-50...80 °C
Cable temperature, flexible routing
-25...80 °C
Operating voltage Ub
30 VDC / 30 VAC
Rated current (40 °C)
2.0 A