BCC E894-E894-90-339-VS64N8-010
SKU: BCC0EMN Discontinued. Replacement available
Price excluding VAT
Request a quote
    BCC0EMN (BCC E894-E894-90-339-VS64N8-010) - Double-ended cordsets - Connection 1: RJ45-Male, straight, 4-pin, Connection 2: RJ45-Male, straight, 4-pin, Interface: Ethernet, Cable: PVC Shielded teal, 1 m, Cable, note: Ethernet, CAT 5E, Number of conductors: 4, Cable temperature, fixed routing: -20...75 °C, Operating voltage Ub: 42 VDC / 30 VAC, Rated current (40 °C): 1.0 A, IP rating: IP20/IP20, Approval/Conformity: CE, UKCA, WEEE
    Connection 1
    RJ45-Male, straight, 4-pin
    Connection 2
    RJ45-Male, straight, 4-pin
    Interface
    Ethernet
    Cable
    PVC Shielded teal, 1 m
    Cable, note
    Ethernet, CAT 5E
    Number of conductors
    4
    Cable temperature, fixed routing
    -20...75 °C
    Operating voltage Ub
    42 VDC / 30 VAC
    Rated current (40 °C)
    1.0 A